Diář Bullet Journal: Proč je to nejlepší diář/deník pod sluncem?

Lucie Klátilová

|

1. 7. 2022

|

578

 Ve všech seberozvojových knihách i videích se opakují donekonečna dvě rady: pořiďte si diář a pište si deník. Tohle je příběh o tom, jak jsem objevila diář, který mi sedl jako p*del na hrnec. A taky o tom, co vlastně je a není Bullet Journal. V čem se diář Bullet Journal liší od motivačních a dalších diářů? V čem je tahle metoda tak převratná?

hezky autenticky diar bullet journal
Diář Bullet Journal – K čemu je dobrý

Moje story: Od běžných, přes motivační až po diář Bullet Journal

Často se mě na Bullet Journal ptáte i během koučovacích sezení a jakmile se o něm zmíním a ukážu pár stránek, většinou vás to hned osloví. Než se ale dostanu k základům téhle úžasné analogové metody, ráda bych vyprávěla příběh o tom, jak jsem se k ní vlastně dostala, a taky o tom, co je a není diář Bullet Journal. Protože pochopení podstaty a vyvrácení důsledků tiché pošty mi přijde dost zásadní.

Bývala jsem holka nešťastná, bez peněz, ve vztazích, co stály za prd (velmi jemně řečeno), a všechno pro mě býval problém. Všeho bylo málo, na všechno jsem si stěžovala, utápěla se v křivdách, sebelítosti a sladkostech. No a když jsem konečně našla východisko z té hrozné králičí nory ven a vyšla vstříc světlejším a šťastnějším zítřkům, propadla jsem osobnímu rozvoji a začala pomalu měnit svůj mindset.

Jedna z nejčastějších rad úspěšných, produktivních a šťastných lidí zní:
pořiďte si diář a pište si deník.

Hltala jsem jednu seberozvojovou knihu za druhou a zkoukla ještě více videí na YT o tom, jak plánovat, být produktivní, jak si vytvořit svou osobní vizi a mnoho dalšího. A jedna z nejčastějších rad zněla: pořiď si diář a piš si deník. Všichni ti, co už dosáhli úspěchu a šťastného, naplněného života přede mnou, měli jasno, co je důležité. Zapisovat si své zážitky i pocity, věnovat se pravidelné sebereflexi, prioritizovat a plánovat svůj život na běžné denní bázi.

Pustila jsem se tedy do psaní deníku a hledala způsob, jak samu sebe motivovat k tomu, abych psala denně. Nebo alespoň několikrát do týdně či jakkoliv často, ale hlavně pravidelně. Nikdy mi to ale nevydrželo moc dlouho. A diář? Ten jsem tenkrát používala pouze jednoduchý, který jsme dostali ve škole. Zapisovala jsem si akorát tak rozvrh na každý semestr, termíny zkoušek a směny v práci. Víc jsem vlastně neměla co plánovat. Můj život neměl žádný směr.

Mé poprvé s motivačním diářem (Doller)

Pak jsem ale někde zahlédla reklamu na motivační diář Doller. A protože se přesně tak akorát onen příjemný výjev potkal s mou potřebou pohnout se z místa a začít si tvořit svůj svět dle svých přání, ihned jsem si ho objednala. Lákal mě příslib splněných snů i představa, jak krásně pomalovaný bude můj diář, děsně umělecký, rozhodně sofistikovaný a bude z něj křičet moje unikátní osobnost. A k tomu budu mít vše zaznamenané, takže budou mé zážitky konzervované na listech diáře. No neberte to!

Otevřela jsem diář a dala se do díla. Nakreslete, kde a kým chcete být za 5 let. Napište si své roční cíle. Tady vyjevte svá přání – co chcete zažít, navštívit, koupit si, kam chcete vycestovat a tak dále. Měsíční cíle, týdenní cíle, priority, rozpis po hodinách a každý měsíc retrospekce: co se povedlo a nepovedlo, co jsem udělala a neudělala, co příště udělat lépe a co nedělat radši vůbec.

Zpočátku jsem se toho zhostila s velkou vervou. Začala přemýšlet, co bych všechno chtěla, a taky se snažila přijít na to, kde vůbec chci být za 5 let. Každý nový měsíc jsem si ozdobila motivem, který korespondoval s daným obdobím. Jako to můžete vidět na všech těch fancy instagramových účtech. Snažila jsem se pilně plnit políčka a časy aktivitami, povinnostmi a plány.

Jenže po čase mě to přestalo bavit.

Zkoušela jsem i další typy motivačních diářů, ale vždycky jsem narazila na podobný problém.

Největší nedostatky běžných diářů

1. Standardní listy pro nestandardní osobnosti

Nechtělo se mi úplně každý měsíc psát, co se mi povedlo a nepovedlo. A ne každý týden jsem cítila potřebu vypisovat každou aktivitu do plánu, ještě k tomu po konkrétních hodinách. Měla jsem pocit, jako bych vyplňovala diář pro vyplňování diáře. Takže se listy stávaly čím dál tím prázdnějšími a prvotní nadšení pomalu začalo pozbývat na intenzitě.

Snaha vecpat svou osobnost (a unikátní potřeby) do předpřipravených listů se projevilo jako velký problém. Ne pro všechny stránky jsem našla využití, i když jsem se snažila sebevíc, a některé věci mi tam zase chyběly. Prázdné listy ve mně vzbuzovaly vnitřní tlak, který mi postupně ubíral motivaci věnovat se diáři pravidelně… a tak se mezery a prázdná místa objevovaly častěji, až jsem se přestala snažit úplně.

2. Cena jako za luxusní zboží

S tím, jak se s diáři roztrhl pytel a mnoho z nás se chce věnovat seberozvoji a plánovat si svou spokojenou budoucnost, roste i trh s motivačními diáři a zápisníky. Mnoho značek teď nabízí zápisníky v designových provedeních a z luxusních materiálů. Některé značky už si lidé kupují ze stejného důvodu, jako si mnoho z nich kupuje výrobky od Applu – stáváte se tak členem specifické komunity, dáváte najevo nějaký svůj postoj nebo to, že souzníte s hodnotami, které ctí výrobce. Zkrátka a jednoduše: ceny některých značkových diářů se vyšplhaly vcelku vysoko.

3. Obvykle pouze jedna funkce

Kolik produktů si musíte koupit, abyste měli prostor pro:

  • plánování na denní, týdenní, měsíční a třeba i roční bázi,
  • zaznamenání úkolů, důležitých schůzek a povinností,
  • zapisování svých zážitků i pocitů, aniž byste se museli omezovat místem,
  • vedení deníku vděčnosti nebo třeba habit trackeru,
  • zapisování všech svých nápadů?

Obvykle to vyjde na pěkný stoh zápisníků a sešitů. A nosit to všude s sebou? Ani náhodou!

web hezky autenticky citat sebereflexe Seneca
Citát o sebereflexi: Seneca

Důsledky tiché pošty: Co není diář Bullet Journal

Po čase jsem narazila na zázračný Bullet Journal, o kterém se sem tam zmínil někdo ve videu. Začala jsem googlit jako zběsilá a zjistila, že Pinterest je přímo přecpaný náměty pro diář Bullet Journal. Zdálo se, že celý svět mu propadl. Všechny webové stránky překypovaly výčty přínosů, fotkami s nádhernými kresbami, doporučeními na strukturu Bullet Journalu, a taky na barevné fixy, washi tape a mnoho dalšího…

Stačí prý prázdný zápisník (ideálně tečkovaný), psací potřeba a malé pravítko a moje povědomí o sobě samé, klid v dušiproduktivita vystřelí až do nebes! Tak jsem tomu nakonec dala šanci. Koupila jsem si prázdný tečkovaný zápisník a začala si tvořit diář vlastní. Začala si rýsovat kalendář, místo pro denní záznamy, habit trackery, a hlavně tu svou vysněnou budoucnost. A taky představu sebe samé, jak trávím čas pravidelnou sebereflexí, plánováním, odfajfkováváním úkolů a dosažených cílů.

Jenže jak jsem si předpřipravovala všechny ty listy dopředu, dostala jsem se brzy do úplně stejné situace jako tenkrát s Dollerem a ostatními diáři. Některé stránky zely prázdnotou, jinde mi zase chybělo místo, abych tam všechny úkoly a poznámky vecpala. Pěkné kresby se mi taky velmi rychle omrzely, protože na ně většinou nebyl moc čas anebo chuť.

Pomalu jsem se se svou představou fungujícího vztahu s jakýmkoliv deníkem nebo diářem začala loučit. A pak mě cvrnklo do nosu video (jako na zavolanou!), které si vzalo na paškál všechny ty šílené mýty o Bullet Journalu a uvedlo všechno na pravou míru!

AHA!

Originalní metoda: Co ve skutečnosti je Bullet Journal

Bullet Journal není tečkovaný deník plný překrásných kreseb a předchystaných listů na každý den, jak by se mohlo podle většiny blogových článků a obrázků na Instagramu a Pinterestu zdát. Naopak podstatou Bullet Journalu je jednoduchost, minimalistická forma, rychlost zápisů, konzistence. Na designu a kreativitě diář Bullet Journal rozhodně nestojí.

Je to ve skutečnosti metoda, která propojuje funkce deníku, plánovacího kalendáře a seznamu úkolů. Pro denní zápisy využívá systém odrážek (anglicky: bullet points) – odtud tedy její název. Metodu pro svou potřebu stvořil a vyšperkoval Ryder Carroll, aby měl navzdory svému ADHD svůj život pod kontrolou. Aby zvýšil svou všímavost, podpořil svou sebereflexi a vědomé rozhodování o svém životě. Aby chápal, co jsou jeho priority, zvládl dokončovat projekty, někde vyprazdňoval přeplněnou mysl a na denní bázi efektivně plánoval.

Bullet Journal je metoda, která pro denní zápisy využívá systém odrážek (anglicky: bullet points) – odtud tedy její název.

Nikoliv tečkovaný zápisník plný kreseb a předchystaných listů na měsíce dopředu.

Ve své podstatě stačí jen povědomí o základních stavebních prvcích systému, notýsek (tečkovaný, linkovaný, nelinkovaný, jakýkoliv) a psací potřeba. Žádné fixy pro krasopis ani 50 odstínů pastelek nepotřebujete. Nejde o krásu, ale o užitek. Metoda dává přednost přehlednosti a rychlým zápisům přes fotogenickým rukopisem a uhlazenými kresbami. Konec konců, jde zejména o nástroj pro osobní time management.

Základní koncepty:

  • rejstřík
  • výhled
  • měsíční přehled
  • denní přehled
  • bleskový zápis
    • velmi stručné zápisy
    • různé druhy odrážek
  • kolekce
  • přesouvání

Pokročilejší koncepty:

  • reflexe
    • denní
    • ranní
    • večerní
    • měsíční a roční
  • seznamy
  • harmonogramy
  • sledování
  • přizpůsobení

Systém si můžete přizpůsobit přesně podle svých potřeb. Jakmile začnete pouze se základními stavebními kameny, rychle si zvyknete a můžete systém dále rozvíjet, upravovat a optimalizovat podle toho, co a jak aktuálně potřebujete. Tím, že plní funkci deníku, diáře i plánovače, máte skoro neomezené možnosti. Více do hloubky se základním konceptům věnuji v článku: Metoda Bullet Journal: Základní koncepty a jak s tím začít.

Čím déle v tom jedu, tím více pronikám hlouběji a uvědomuji si, jak je celý systém komplexní. Metoda Bullet Journal a celá filozofie za ní je pro mě dokonalou synergií nástrojů pro osobní sebereflexi, mentální hygienu, produktivitu a efektivitu, plánování, mindfulness a třeba i takové hledání smyslu života. Základní koncepty systému vás k osvojování si těchto dovedností navíc sám vede. Naprosto přirozeně.

Největší výhody metody Bullet Journal

1. Systém přímo vám na míru

Systém si můžete přizpůsobit přesně na míru svým momentálním potřebám, ty se obvykle v čase mění. Možná ne ze dne na den, ale klidně co půl, čtvrt roku. Někdy si budete chtít hlídat každodenní návyky, jiné měsíce třeba vůbec. Já osobně rozjíždím různé projekty, které potřebují v různých obdobích různou míru pozornosti. Někdy mě popadne múza a potřebuji někam prostě jen tak vysypat nápady. Tak, jak přicházejí.

To, jaké nástroje ve svém Bullet Journalu budete používat a jaké ne, je čistě na vás. Vy jste pánem každé jedné stránky ve své diáři. A když časem přijdete na to, že vám nějaká kolekce či nástroj už neslouží nebo potřebujete trochu něco jiného, není nic snazšího, než si to na příští měsíc upravit. Naše potřeby se přirozeně mění, stejně tak se s vámi budou měnit i části vašeho Bullet Journalu.

2. Všechno na jednom místě

Mám všechen svůj život (cíle, plány, závazky i deníček) a všechny své nápady NA JEDNOM MÍSTĚ. Deník, diář, plánovač, úkolníček, sbírka nápadů či citátů a cokoliv dalšího, co vás jen napadne, to všechno se prostě vejde do jednoho jediného zápisníku, který můžete nosit všude s sebou. Cokoliv, co zrovna využijete, patří dovnitř. Všechno, co vás napadne, můžete hned zapsat. Prostě hned sáhnete do kabelky a podíváte se, co vás čeká odpoledne, nebo zaznamenáte, jak se zrovna teď cítíte.

Jsem multipotenciál. Mám mnoho zálib, a ještě více nápadů. Potřebuji jedno místo, kam to ze sebe vysypu. A kde to taky posléze kdykoliv najdu. Jak bych třeba dneska rozjížděla své podnikání vedle zaměstnání na plný úvazek, to tedy nevím. Brzy bych se ztratila v těch různých rolích, byla bych zmatená, ztracená a vyčerpaná. Bullet Journal mi to opravdu hodně usnadnil (a usnadňuje).

Všechno. Na. Jednom. Místě.
Pořád. Po. Ruce.

3. Cenově příznivá řešení

Pro svůj diář Bullet Journal nepotřebujete nic víc než jen obyčejný zápisník a něco na psaní – tužku, propisku, barevnou pastelku, zkrátka cokoliv.

Samozřejmě si můžete udělat radost, koupit si nějaký designový zápisník s koženými nebo dřevěnými deskami, sadu značkových barevných propisek a balení pastelových zvýrazňovačů, obecně se ale obyčejné zápisníky pohybuji v mnohem příznivější cenové hladině než vytuněné diáře.

4. Ptačí perspektiva i detail při plánování

Pro mě, brain-based koučku (a bývalou projektovou manažerku), je plánování v širším kontextu prostě must have. Můžete si na den vymyslet libovolný počet aktivit, povinností a úkolů, jakmile ale nejsou v souladu s tím, kam se chcete dostat, těžko se tím směrem nějak výrazně posunete. Jestli vůbec. Tou prázdnou honbou za odškrtanými úkoly si akorát berete drahocenný čas a energii.

Místo toho se soustřeďte na určení priorit. A těch se držte.
Bullet Journal je v tomhle směru perfektní pomocník.

Koučka radí:

Tip: Vytuňte si dvojstránku s měsíčním výhledem

Z těchto dvou stránek můžete vymáčknout opravdu maximum, stačí jen trochu kreativity. Třeba já na první pohled vidím:

  • přehled důležitých termínů schůzek, deadlinů a koučovacích sezení pro daný měsíc,
  • svůj pravidelný ženský cyklus (menstruační dny i předpokládanou ovulaci),
  • habit tracker, kde si zaznamenávám návyky, které chci pěstovat (obvykle stylem splněno / nesplněno),
  • výčet důležitých úkolů pro daný měsíc,
  • přehled byznysových priorit.
    (Pozn.: Obvykle mám tak 3-4, ale tenhle listopad jsem akorát byla v 1. měsíci těhotenství, takže imrvére unavená.)

Tohle je můj tajný tip, jak si držet fokus a pracovat efektivně se svou energií a časem napříč celým měsícem (i s přihlédnutím k cykličnosti). Plánování v širším kontextu je něco, k čemu vedu své klientky, ať už Bullet Journal mají, nebo ne.

A tady máte všechno, co potřebujete pro efektivní a realistické plánování, na jedné jediné dvojstránce.

5. Škrtáním úkolů k efektivitě

Vzhledem k tomu, jak funguje proces přesouvání úkolů a jejich vyhodnocování, přirozeně vás metoda donutí přemýšlet nad aktivitami, do kterých se vám moc nechce. Začnete si všímat, jaké typy úkolů neustále odkládáte, takže budete mít příležitost se na chvíli zastavit a zhodnotit, zda jsou tyto úkoly vlastně důležité. Naučíte se tak pěkně postupně své závazky škrtat a ušetříte si tak spoustu času (a energie) v dlouhodobém horizontu.

6. Paterny a spojitosti

Denní zápisy píšete tak, jak přijdou. Vedle úkolů, povinností a důležitých schůzek, které vás ten den čekají, si zapisujete i poznámky ze schůzky, své momentální pocity, uvědomění a třeba i různé bolístky. Pravidelnou sebereflexí tak můžete snadno odhalit mnohé spojitosti, které by vás možná ani ve snu nenapadly, pokud byste je neviděli zaznamenané černé na bílém.

Já takhle odhalila příčinu bolestí hlavy, které se mi nepravidelně vracely (spolu s kolegou, se kterým jsme se občas potkávali některé dny v kanceláři). Nebo třeba to, že mi posezení s některými lidmi bere opravdu velkou spoustu energie, a pak se vracím domů naprosto vyšťavená. Díky tomu jsem mohla ve svém životě udělat změny, kterými jsem eliminovala podobné nepříznivé faktory.


Metoda Bullet Journal: Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek

Kniha Ryder Carroll: Metoda Bullet Journal (2019, Jan Melvil) se nezaměřuje pouze na systém jako takový (zapisování jednotlivých úkolů, poznámek a událostí), ale třeba také na:

  • mentální inventuru,
  • přínosy analogu a psaní rukou,
  • hledání štěstí a smyslu života,
  • vytrvalost a udržení motivace,
  • vytváření dlouhodobé vize a cílů,
  • a mnoho, mnoho dalšího.

Je opravdu nabitá. Vřele ji doporučuji. Rozhodně ji považuji za jednu z nejlepších, které se zaměřují na time management a sebereflexi.

Závěrem

Bullet Journal je podle mě opravdu nejlepší formou diáře/deníku, na který jsem kdy narazila. A to vám povím, já miluji papírnictví a diáře obzvlášť!

Ať už pro zachycování myšlenek a nápadů, pravidelnou sebereflexi, plánování strategické i na denní bázi, skloubení profesního i osobního života nebo zkrátka pro cokoliv jiného, je metoda Bullet Journal ideální kandidát.

Pro mě je navíc velké plus, že respektuje (a doplňuje) základní principy metody GTD (Getting Things Done), o kterých jsem psala v článku: Systém GTD – Jak uklidnit mysl roztěkanou všemi možnými (i nemožnými) závazky.

Tak na počtenou příště

Lucie

Zdroje:

Vaše názory

0 komentáøù

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *